Logo

Základní škola a mateřská škola
K Dolům v Praze 12

Škola v přírodě Šumavous 2021

Šumavous den 1.

Cesta do Vimperka proběhla bez problémů. Odjížděly jsme sice s několika slzičkami, ale stesk  velmi brzy vystřídalo radostné očekávání. Celou cestu nám svítilo sluníčko, ale sotva jsme se přiblížili k Šumavě, nebe ztmavlo a spadlo i pár kapek. Do penzionu jsme ale  i tak dorazily ještě za sucha. Jelikož bylo právě poledne, zasedly jsme rovnou k obědu. Některým z nás trochu zkazilo náladu, že nenašly v batůžku přezůvky, ale bramborová kaše a karbanátek naštěstí zas náladu spravily. S plnými bříšky jsme se nastěhovaly do pokojů, vyballily jsme si a po krátkém odpočinku vyrazily na sváču (po perníku jsme měly boule za ušima) a pak na průzkum okolí. Šumavous je totiž domovem mnoha zvířátek. Začaly jsme krmením malých selátek divokého prasete mlékem z lahve (baštila opravdu jako prasátka) , tvrdým pečivem nakrmily králíky, morčata, ovce i kozy, podívaly se na rodiče selátek (fakt dost smrdí) a nakonec si prohlédly i past na lišku. která sem chodí na slepice. Jirka, majitel penzionu Šumavous, nás seznámil se všemi zákoutími a zajímavostmi, ale také s pravidly, jak se chovat ke zvířátkům. Do večeře jsme pak řádily na koloběžkách a odrážedlech, chovaly si králíčky i morčata, prolézaly bunkrem, houpaly se a procházely se po kladinách a houpajících se můstcích přes výběh oveček. Odpoledne uteklo jako voda, večeři jsme sluply v cuku letu a ještě před spaním jsme si zaznamenaly dnešní zážitky do deníčků. Pak už byl čas jít spinkat. Teď už spokojeně chrníme a zdá se nám o zvířátkách :-)

Dobrou noc přejí vaše děti

P.S. Fotky jsou ve fotogalerii na NAŠE MŠ

Šumavous den 2.

Dnes jsme se vzbudily do podmračeného rána. Po snídani jsme hned vyrazily nakrmit místní zvířátka tvrdým pečivem a divoká prasátka zbytky našich svačiní

Poté jsme potrénovaly naši obratnost na opičí dráze - jde nám to čím dál lépe:-) Když nás prolézání přestalo bavit, daly jsme si svačinku, vzaly si lopatky, motyčky a kladívka s hřebíky a pustily se v blízkém lese do budování domečků pro skřítky. Pařezy v okolí jsou teď plné hřebíků.

Z lesa nás vyhnal déšť, ale nám to nevadilo, protože už byl skoro čas oběda. Před jídlem jsme ještě stihly přečíst poštu. která nám přišla. 

Po obědě jsme si sbalily do batůžků pláštěnky a vydaly se na výlet na zámek Vimperk. Konalo se tu totiž slavnostní znovuotevření zámku. Při této příležitosti tu byl připraven zábavný program pro děti. Viděly jsme šermířský souboj, zatancovaly si s princeznou a pobavily se u vystoupení kejklíře. Ani několik drobných přeháněk nám nezabránilo, abychom si to užily. Jelikož cesta na zámek byla delší, zpátky jsme se svezli autobusem.

V Šumavousu na nás čekala večeře v podobě báječných palačinek. Mňam, ty byly dobré! Pak už byl čas jen na záznam do deníčku, sprchu a pohádku. Usnuly jsme v cuku letu a už se těšíme na to, co nás čeká zítra.

Dobrou noc přejí vaše děti

Šumavous den 3.

Pondělní ráno nás probudilo slunečnými paprsky. Hurá, pojedeme na výlet!

Bříška jsme si nacpaly houskami s džemem, sbalily batůžky a hned po snídani nás autobus odvezl na hrad Kašperk.

Na nádvoří hradu se nás ujala moc milá paní průvodkyně a celý Kašperk byl jen pro nás. Uvnitř jsme si prohlédli zbraně, rytířskou výzbroj, obrázky, nálezy z hradu a poslechly jsem si vyprávění o králi Karlovi IV. Král se nám moc líbil!  A pak jsme viděly něco, co jsme ještě nezažily… Nejprve nás projekce přenesla do doby, kdy se na hradě ještě žilo. V jiném pokoji se díky projekci prázdná místnost proměnila v ložnici jako za starých časů. Nakonec jsme viděly, co by se mohlo stát, kdyby neopatrným zacházením s ohněm vznikl na hradě požár.

Po rozloučení s hradem jsme se vydaly pěšky lesem do městečka Kašperské Hory. Tady jsem si našly pěkné místečko, kde jsme si mohly zařádit. Skákali jsme jako žába, zajíc nebo jelen, zkoumaly jsme stopy zvířat a také jsme určovaly, které bobky bychom mohly najít v lese a komu asi mohly patřit. 8-).

Cesta zpět utekla jako voda - někteří z nás ji i prospali a po dobrém obědě (kuře na paprice, knedlík) jsme si odpočinuly na dekách nebo v hamace. Pohrály jsem si s kamarády, pomazlily zvířátka a před večeří jsme ještě nakreslily zážitky z dnešního dne.

Teď už spíme jako dudci a těšíme se, co přinese zítřejší den.

Moc vás všechny zdravíme!

Vaše děti

Šumavous den 4.

Dnešní ráno bylo opět slunečné. Po rohlíku se šunkou jsme se ještě dorazily cereáliemi a hurá ven nakrmit zvířátka.

Krásné počasí lákalo na výlet k rybníku. Sbalily jsme si plavky a chystaly se vyrazit. Jenže ouha! Zmizely nám svačiny. V okolí totiž řádí poťouchlý Žlutovous, co rád krade věci, které si nehlídáme. Naštěstí paní učitelky věděly, kudy Žlutovous s našimi svačinami prchnul. Vydaly jsme se proto do lesa po jeho stopě. Brzy jsme objevily skrýš, kde si ukryl bednu, ve které svačina byla. Našly jsme i klíč, všechny termixy z bedny jsme snědly a Žlutovousovy nechaly jen obaly.

Posilněni jsme pokračovaly až k rybníku. Tady na nás čekalo spousta zajímavých aktivit. Ti nejodvážnější z nás si přešly rybník za mohutného povzbuzování všech po laně. Ulovily jsme mnoho pulců, daly si je do kelímků a pozorovaly, jak plavou. Stavěly jsme přehrady a rybníčky. Vyčistily malou zátoku od naplaveného pylu a dřívek. Oběd za námi přivezli, takže jsme mohly řádit až do odpoledne. Na závěr jsme se ještě projely na raftu. Po krátké průpravě jsme pádlovaly i celkem rovně????

Když jsme se odpoledne vrátily zpět do penzionu, čekal na nás borůvkový koláč. Ještě jsme si chvíli pohrály na zahradě, nakreslily zážitky do deníčků a byl čas večeře. Pak už jen smýt pozůstatky po rybniční zábavě a hajdy do peřin. Usnuly jsme skoro okamžitě.

Dobrou noc přejí

Vaše děti

Šumavous den 5.

Dnešní den nás opravdu překvapil.

Začal vcelku poklidně. Po snídani, kdy jsme načerpaly energii řádnou porcí müsli s mlékem, jsme si zabalily do batůžku pláštěnku a další nezbytnosti a autobusem vyrazily na výlet do Antýglu, k řece Vydře. Bylo nádherné počasí a nebe bez mráčku.

Procházka podél řeky plné velkých kamenů se nám moc líbila. Zkusily jsme přejít most se zavázanýma očima a překvapilo nás, jak řeka silně hučí. Vyběhli jsme na kopec nad řekou a zamířili k výběhu, kde žijí vlci. Ale co se nestalo! Král Šumavous rozhodl jinak a spustil na nás bouřku a kroupy. Bylo to dost strašidelné, my jsme se však nedaly a ukryly se pod stříškou u jedné chalupy. Pozorovaly jsme déšť, který ovšem vůbec neustával. A tak jsme pochopily, že na Šumavě rozhoduje Šumavous a poprosily jsme pana řidiče, aby pro nás přijel.

Poučení z dnešního dne - bez pláštěnky ani ránu, softshealové bundy jsou na Šumovousovy deště krátké.

Cesta zpátky rychle utekla i díky rohlíkům s paštikou, po kterých se rychle zaprášilo a doma jsme byly co by dup.

Zahřála nás teplá polévka a rajská omáčka, kterou jsme málem zhltly i s talířem.

Po zaslouženém odpočinku jsme vám do deníčku nakreslily dnešní silný zážitek, přečetly si pohledy, snědly pořádnou porci rizota, procestovaly s Bobem a Bobkem tři části naší Zeměkoule a uložily se k zaslouženému spánku.

 Pobyt se nám tu krátí, už se moc těšíme, až vám budeme všechno vyprávět

Vaše děti

Šumavous den 6.

Poslední den před odjezdem!

Hroozně rychle nám to tady uteklo!

Vstáváme téměř s východem slunce, protože se nemůžeme dočkat snídaně a už tradičního ranního krmení zvířátek.

Hned poté balíme batůžky a míříme lesní cestou na Vimperk. Dozvěděli jsme se totiž, že v tamním lese žijí lesní skřítkové, kteří mají pro děti připravené úkoly a za jejich splnění se jim náležitě odměňují. Vyzvedáváme skřítkovské kartičky na razítka za splněné úkoly (má jich být celkem sedm) a už vyrážíme posilněni svačinkou na trasu.

Moc jsme si to užili. Dobře známe lesní plody i lesní zvěř, perfektně se dokážeme trefit šiškou Otesánkovi do pusy, umíme vyrobit skřítka z přírodnin a zvládáme i jiné dovednosti… Takže my všichni jsme nasbírali úplně všechna razítka. Odměna nás neminula a hurá na oběd. Koprovka byla přímo vynikající, někteří z nás si i  3x přidaly !

Po zaslouženém odpočinku jsme si zařádily na zahradě, kde jsme objevily obrázky skřítků a lesních víl, které nás dnes na lesní cestě provázely. Všechny skřítky i víly jsme poznaly a obrázky si na památku nalepily do našich deníčků, abychom je Vám, rodičům mohly ukázat, až budeme doma ( a to už bude brzy!!!)

Kufry se nám během pobytu asi zmenšily, jinak si nikdo z nás nedovede vysvětlit, jak je možné, že se do nich původně vešlo tolik věcí, které  tam teď prostě nechtějí vlézt za žádnou cenu. Balení našich zavazadel je prostě největší bojovka tohoto týdne… Možná budeme mít nějaké rance navíc! 8-)  Necháváme to raději na ráno, třeba přes noc zafunguje nějaké skřítkovské kouzlo…

Večer byl naplánován táborák a opékání buřtů. Ale Šumavous to prostě asi nechtěl….zase na nás poslal déšť. Ale nám to nevadí. Místo táboráku grilujeme špekáčky. Jsou vynikající! A ještě víc nám chutná grilovaný krajíc chleba.

Tak ještě doktorská prohlídka těla , aby nás klíšťata přes noc nevysála, krátká pohádka….a

A přejeme dobrou noc, poslední na škole v přírodě

Vaše děti

 P.S. Zítra bychom měli odjíždět nejpozději v jednu hodinu ze Šumavouse, takže v ideálním případě budeme kolem čtvrté doma - cesta sem trvala i s čuracími pauzami tři hodinky :-) Dám vědět, kdy skutečně odjedeme a v případě změn budu informovat. Sledujte NAŠE MŠ.  - Katka s.

 

Jelikož věříme, že epidemiologická situace se do léta natolik zlepší, že bude možné realizovat ozdravné pobyty, připravujeme pro děti školku v přírodě.

Místo: Penzion Šumavous – Vimperk

Termín: 5.6. – 11. 6. 2021

Cena: cca 4.200,- Kč (cena zahrnuje stravu, ubytování, dopravu, úrazové pojištění, program s prvky lesní, zážitkové a smyslové pedagogiky, celodenní výlet apod.) - cena se odvíjí od počtu dětí

 

Rodinný Penzion Šumavous s dětským centrem stojí na klidném místě uprostřed lesů na začátku Národního parku Šumava. Kapacita je 30 dětí. Může se pochlubit velkou zahradou s přírodním dětským hřištěm a kontaktním zvěřincem, kde si děti mohou zvířata krmit a mazlit se s nimi.

          

Pokud máte o švp zájem, stáhněte si, prosím, přihlášku a vyplněnou ji nejpozději do 20.4. odevzdejte do mš jedním z následujících způsobů:

  • Osobně (jakmile se školka otevře)
  • Ofocenou mailem na adresu msdolinka@zskdolum.cz (originál dodáte po otevření školky)
  • V obálce do schránky školky

Informace pro rodiče

Doporučený seznam věcí